Logo email.png
Kā saglabāt labu dzirdi?

Nav nemaz tik daudz veidu kā uz ilgu laiku saglabāt labu dzirdi. Kādam tie liksies banāli un garlaicīgi. Bet no otras puses – nav iedarbīgāku metožu. Galvenais – neatstāt tos bez ievērības. Kādas gan ir šīs metodes?

Kādēļ cilvēki zaudē dzirdi? Tam ir vairāki galvenie iemesli:

 • Ģenētiski vai iedzimti defekti

 • Infekciju slimības

 • Pastāvīga skaļa trokšņa ietekme (tā dēvētā hroniskā akustiskā trauma)

 • Dzirdes orgānu bojājumi (akūta akustiskā trauma)

 • Dažu medikamentu toksiskā iedarbība

 • Ar vecumu saistītas dzirdes izmaiņas (presbikūze)

Capture.png

Kas jādara, lai saglabātu labu dzirdi?

① 

Savlaicīgi ārstēt kakla un deguna slimības. Pat nenozīmīgas iesnas var pārvērsties par daudz nopietnāku kakla iekaisumu. Tad arī līdz ausīm nav tālu – jo visi šo orgāni ir savā starpā saistīti. Pats izplatītākais šādu saaukstēšanās slimību komplikāciju piemērs – otīts vai vidusauss iekaisums. Tas bieži attīstās SARS infekciju fonā – ārstēšana ir ilgstoša un nogurdinoša, bet nevērīgas attieksmes gadījuma var novest līdz pat dzirdes zudumam. 

Nelietojiet medikamentus bez ārsta nozīmējuma. Daži medicīnas preparāti (visbiežāk tās ir stipras antibiotikas), pārmērīgi tos lietojot, var toksiski iedarboties uz dzirdes orgāniem. Ārstēšanos ar šādiem preparātiem var nozīmēt tikai ārsts! Tāpat nevajadzētu palielināt medikamentu devu, “lai patiešām palīdzētu”. Jāņem vērā, ka tā deva, kuru izraksta ārsts, ir pietiekoša. Neievērojot ārsta ieteikumus, jūs varat sev nopietni kaitēt. 

Aizsargājiet ausis ūdens procedūru laikā. Ja jūs bieži peldaties (apmeklējiet baseinu, dzīvojiet jūras tuvumā), būtu jāpasargā ausis pirms dodaties ūdenī. Šim nolūkam var izmantot aizbāžņus - var izvēlēties šeit. Pastāvīga mitruma ietekmē ausī var attīstīties ārējais otīts – visai nepatīkama saslimšana, kad dzirdes kanāls kļūst sarkans un sāk niezēt.

Sargāt ausis no stipras skaņas. Bīstams ir trokšņa līmenis, kas ir augstāks par 80 decibeliem (pēc skaļuma tas līdzinās troksnim metro vagonos). Ja jūs strādājat skaļā ražotnē, izmantojiet speciālus dzirdes aizsardzības līdzekļus – aizbāžņus, austiņas. Tas pats attiecas uz tiem, kuri aizraujas, piemēram, ar šaušanu. Ja jūs esat riska grupā, regulāri būtu jāpārbauda dzirde, vai nav radušies kādi dzirdes bojājumi un vienmēr jāizmanto aizbāžņi - var izvēlēties šeit. 

Pasargāt ausis no spiediena izmaiņā pārlidojumu laikā vai, piemēram, niršanas laikā. Pirmajā gadījumā jāatceras par banālajiem drošības pasākumiem pacelšanās un nosēšanās laikā – pavērt muti, lai izlīdzinātu spiedienu. Pēc lidojuma kādu laiku būtu jāatrodas klusumā, lai ausis atpūstos no spiediena maiņas un trokšņa lidmašīnas salonā. Ja jūs nodarbojaties ar niršanu, ir rūpīgi jāievēro kārtību niršanas un izniršanas laikā, lai novērstu auss barotraumas. 

5 steps to better hearing.png

Ja rodas nepatīkamas, neparastas sajūtas ausīs,

vienmēr vērsieties pie speciālista.

Nenodarbojieties ar pašārstēšanos!

Jūs varat kaitēt sev un zaudēt dārgo laiku.

 • Instagram - White Circle
 • Facebook - White Circle
 • Odnoklassniki - White Circle
 • Blogger - White Circle
 • LinkedIn - White Circle